Rekonstrukce ČOV v Habartově

Firma Vodní zdroje Ekomonitor realizovala v roce 2015 jako generální zhotovitel stavbu ČOV Habartov - Kluč, rekonstrukce, intenzifikace a modernizace.

Areál ČOV Habartov - Kluč se nachází jižně od obce Radvanov, na pravém břehu Radvanovského potoka mimo souvislou bytovou zástavbu v katastrálním území Habartov, Radvanov.

Rekonstrukce a intenzifikace ČOV Habartov - Kluč probíhala ve stávajícím oploceném areálu.

Stávající koncepce mechanicko-biologického čištění odpadních vod byla pro danou lokalitu a dané složení odpadních vod vhodná a zůstala zachována.

Odpadní vody přitékají do ČOV kanalizačním sběračem jednotné kanalizace z PVC potrubí DN 300. Přítokové potrubí je zavedeno do nového stavebního objektu hrubého předčištění, který je tvořen předřazenou jímkou pro zachycení štěrku a jedním následujícím průtokovým žlabem pro osazení česlí. Zachycený štěrk je z jímky těžen ručním vyhrnováním a před další likvidací uložen do stavebního kolečka. V průtočném žlabu šířky 500 mm jsou osazeny samočisticí strojně stírané jemné česle s průlinami 3 mm.

Z hrubého předčištění (česlicového žlabu) odpadní vody odtékají potrubím DN 300 do jímky na písek, která je upravena ze stávajícího sdruženého objektu hrubého předčištěni (válcové podzemní ocelové šachty), ze které byly demontovány nevyhovující strojně stírané česle. V jímce na písek dochází k separaci písku z odpadní vody. Písek bude sedimentovat na dno a poté bude za přítomnosti obsluhy těžen pomocí fekavozu a odvážen k další likvidaci.

Regulace průtoku (max. nátoku do biologické časti ČOV) je zajištěna vírovým regulátorem, který je osazen v nové samostatné šachtě – regulační komoře.

Z regulační komory hrubě předčištěná odpadní voda odtéká ocelovým potrubím DN 150 do nového rozdělovacího objektu. Rozdělovací objekt zaručí rovnoměrné rozdělení nátoku na obě biologické linky a slouží i jako vypínací komora pro případ odstávky jedné či druhé linky.

Pro biologické čištění odpadních vod je i nadále využívána dvojice původních čistírenských nádrží, ze kterých bylo demontováno veškeré stávající vystrojení (mechanické provzdušňovací zařízení v akti-vaci, štěrbiny a odtokové žlaby z dosazovací části). Následně byly obě nádrže stavebně upraveny (nové rozpěry, výztuhy a nové komplexní nátěry) a poté znovu vystrojeny.

V navrhované koncepci ČOV je biologická část tvořena dvěma nezávislými nově vystrojenými nitrifikačními nádržemi, každá s jednou vestavěnou nerezovou dosazovací nádrží. Součástí dílčího provozního souboru je dále měření průtoku, dmychárna a rozvod pitné vody. Měření průtoku vyčištěné odpadní vody je situováno na odtokovém potrubí v samostatné měrné šachtě a je prováděno UZ sondou nad Thomsonovým přelivem.

Dmychadla aerace jsou umístěna ve zrekonstruovaném provozním objektu. Ve dmychárně (situované do objektu obsluhy) jsou osazeny celkem 2 komplety rotačních dmy-chadel opatřených protihlukovými kryty, které slouží jako zdroj stlačeného vzduchu pro nitrifikační nádrže, dosazovací nádrže a pro provzdušnění jímky na písek. Dmychadla jsou osazena na novou ocelovou plošinu, která byla za tímto účelem zhotovena. Každé dmychadlo zásobuje stlačeným vzduchem jednu biologickou linku, chod dmychadel je řízen frekvenčním měničem na základě koncentrace kyslíku v příslušné nádrži.

Odkalovaní ČOV je prováděno dle potřeby diskontinuálně, čerpáním určitého množství přebytečného kalu z nitrifikačních nádrží – linky 1 a lin-ky 2. K odběru přebytečného kalu ze systému je do každé nitrifikační nádrže osazeno jedno ponorné kalové čerpadlo, které odtahuje kal do uskladňovací nádrže kalu. V ní je osazeno vrtulové míchadlo pro udržení kalu ve vznosu. Pro odvoz kalu pomocí fekavozu je z kalové nádrže vyvedeno potrubí DN 100 zakončené přípojkou pro fekavůz.

Součástí prací byla elektroinstalace, MaR, ASŘ, dodávka radiového bodu, stavební práce.